2023-03-09. Bolla Márta festménykiállítás nyílt a Tokácsli Galériában.
Tudósító: Lantos Imre – 2023. március 09.
2023. március 4-én nyílt meg a Tokácsli Galériában, Bolla Márta „A Magyar nő illata” című festménykiállítása. A megjelent vendégeket Lantos Anita a Művelődési központ munkatársa köszöntötte. A kiállítást Dr. Dobos András, egyetemi docens, a Művelődési, Oktatási és Kulturális Bizottság külső tagja nyitotta meg. A kiállítás megnyitón közreműködtek Kellerné Kovács Gabriella /gitár/ és Varga Márta /oboa/ a Szentesi Lajtha László Alapfokú Művészeti Iskola tanárai. A program végén Bolla Márta három festményt sorsolt ki a megjelentek között.
Bolla Márta így vall önmagáról „Festőművésznek készültem, villamosmérnök lettem. Művészetek, a technika és a természet az életem része. Természetem nyüzsgő és vidám, a képeimen ez érzékelhető is. Nincs kedvenc technikám, mert bármelyik technikával dolgozom a végeredmény hasonló, nagyon színes, lazúros, faltól-falig megfestett képeket készítek. Minden technikával gyorsan dolgozom, mert amikor elkezdem, már látom a kész képet, és nem tudom, hogy melyik képet miért készítem az adott technikával, festékkel. Fiatal koromban Tobisch Ilona festőművész megtanított a fény és árnyék csodáira és a perspektivikus ábrázolás szabályaira. Művészettörténetből érettségiztem. Elismert villamosmérnök lettem, de felnőttként is évekig tanultam rajzolni Luzsicza Lajos festőművésznél. Nagyon sok akt tanulmányt készítettem modell után. Ő tanított meg a művészeti anatómiára, a természet színeinek és formáinak leegyszerűsített, lényegre törő ábrázolására. Nem tudom a festést elválasztani a többi kreatív elfoglaltságomtól.
Amikor én festek, minden megszűnik, csak valami zenét hallok, belüről látom a képet és jár a kezem. A képek festésének minden percét élvezem, remélem akik a kiállításokon megnézik a képeimet azokban is pozitív érzelmeket keltenek.”
Részlet Dr. Dobos András megnyitó beszédéből „Kedves ismeretlen ismerőssel beszéltem a héten telefonon két alkalommal. Ismeretlen ismerős, hiszen soha nem beszéltem a művésznővel, de amikor a telefon kicsöngött és felvette, olyan volt mint aki Szentesen tudja, hogy mit jelent az, hogy Bíró Jenő bácsival beszélnék vagy a mamival beszélnék, vagy a bármelyik szentesi kedves ismerőssel, hiszen Szentes egy állandóan nyitva lévő kávéház. Ahova jönnek és betérnek az emberek és beszélgetnek. Nem ismertem a képeit, ez nem az én hibám hanem annak, hogy ez a művészet még nem ért ide el Szentesre. Amikor elkezdtem nézegetni a képeit akkor mondtam, hogy nekem nem elegendő az a képanyag amit kaptam leírva ahhoz, hogy beszéljek ezekről a képekről. (...) Amikor elkezdtem beszélgeti éreztem, hogy először is egy példaképpel van dolgunk. Példakép az élete, a tudása és a művészete. A fiataloknak példaképekre van szükségük, példaképek a sportolók, tudósok de példakép lehet egy nővér, egy pedagógus, vagy egy alkotó ember. Itt jelen esetben egy olyan példaképről van szó akinek az alkotó élete, a szakmai kiválósága, illetve az embersége is egy példakép. Hasonló embereket persze ismerünk a saját közösségünkben, de ezért jó a művészet, mert az határok nélküli, és közelebb hozza egymáshoz az embereket. Mért mondom, hogy a szakmaisága egy példakép? A mérnök asszony Paksnak az egyik vezérlő egységét, világhírű autógyáraknak a tervező sorának a vezérlését meg tervezte, számomra teljesen felfoghatatlan, a világnak az egyik meghatározó személyisége. Azután pedig néztem a rajzokat és láttam, hogy a kreatív elme, ahogy ö is nevezte magát, a kreatív elme szabadságnak az egyik képviselője, a női alkotó készség egyik fantasztikus kifejező személyiségéről van szó. Példakép akire szükség van.”
A kiállítás megtekinthető a Tokácsli Galériában 2023. március 25-ig.
|