2023-02-14. „Házunk körül” címmel nyílt festmény és fotókiállítás
Tudósító: Lantos Imre – 2023. február 14. / www.szentesi-kiallitasok.gportal.hu
2023. február 8-án nyílt meg a „Házunk körül „ című festmény és fotó kiállítás a Tóth József Színház és Vigadóban. A meghívott vendégekkel Józsa Gábor festőművésszel, a Boros Sámuel Technikum tanulóival, Zsákai Petra Anett és Süli Viktória fotósokkal és Döme Dorka állatmenhelyi önkéntessel Torday Henrietta a Szentes Tv főszerkesztője beszélgetett. A rendezvény a Szentesi Szalon Művész Fészek programsorozatában került megrendezésre.
Torday Henrietta bevezetőjében elmondta, hogy a Szentesi Szalon egy különleges témát ölel fel, a meghívott vendégek közös pontja az állatszeretet. „Ha körülnézünk láthatjuk azokat a festményeket és fotókat amelyeket meghívott alkotók készítettek. Ezek a fotók a Herosz állatmenhelyen és a csongrádi Új Esély Állatotthonban készültek. Kivitelezésük a Rotary club támogatásával valósult meg.
A délutáni beszélgetésnek és kiállításnak a különlegessége, az a társadalmi üzenet, amelyet a vendégek, művészek megfogalmaztak azzal kapcsolatban, hogy nem csak Szentesen, hanem ahogy Józsa Gábor megfogalmazott, természetesen az emberi fejekben is talán a tudatosságot kellene erősíteni. A mai a kiállításon láthatunk csodás megindító képeket. Minden alkotás mögött azért megindító történetek vannak.”
Torday Henrietta először Döme Dorkát kérdezte, aki önkéntes a Herosz-nál, hogyan történt, hiszen fiatal kora ellenére példaértékű az, hogy találkozik egy olyan világgal, amelyet talán a kortársai nem minden esetben vesznek észre.
„Egy nyílt napon voltam kint 11 évesen, igazából megtetszett ez az egész, kint maradtam. Az állatok szeretete miatt is, és az ott dolgozókkal is nagyon jóba lettem.”
Beszélt még arról, hogy „Sok embernek ez elég fájó pont tud lenni egy menhely látogatása. Sokakat láttam már sírva végigmenni. De meglehet szokni és a jó oldalát kell nézni, hogy ezzel is tudunk segíteni. A menhelyen kb. 130 kutya található, a mindennapi munkába beletartozik az állatok ellátása etetés, itatás és takarítás és sétáltatás. Van mikor kenelt javítunk házat építünk, hogy jobb helyük legyen.”
Józsa Gábor festőművésztől azt kérdezte, hogy a festményei is az állatszeretetet sugallják, hogyan vált szerelemmé a festészet, és ezen belül milyen helyet foglalnak el az állatképek.
„Az állatok már a kezdetektől érdekeltek, az volt a legfőbb, hogy tudnám ábrázolni leghitelesebb módon. Talán már közelítek hozzá, de mindig van mit tanulni. Már gyerekkorban is az élethűség tudott lenyűgözni. A képeim többféleképpen készülnek, van hogy megtetszik egy téma, vagy esti firkálás közben kipattan, és vannak a megkeresések, ott azt szoktam javasolni, hogy olyan képet adjanak amin a kutyus tekintete jól látszik, mert azt szeretem kiemelni. Főleg olajjal és akrillal dolgozom.
Süli Viktóriát a Boros Sámuel Technikum tanulóját arról kérdezte, hogyan készültek a fotók, miért pont a fotózás és, hogyan találkozott ezzel a lehetőséggel.
„Régen művészeti iskolába jártam, a fotózással nemrég ismerkedtem meg a művészeti órákon az iskolában. Egy kicsit későn jött a felhívás fotózásra, így egyszer volt lehetőségem, de szeretnék a közeljövőben majd újra kimenni. Próbáltam arra fókuszálni, hogy mit tesznek az emberek, hogy dolgoznak. És láttam azt, hogy minden egyes kutyának próbálják a szeretet megadni. Én a fotózásnál azt a technikát követem, hogy először próbálom beállítani kamerát az nem mindig könnyű, hiszen a fényviszonyok állandóan változnak. Próbálok arra törekedni, hogy minél több kép legyen. Itt több száz képem lett, sajnos itt csak nyolcat tudtam elhozni erre a kiállításra.”
Zsákai Petra Anett is a Boros Sámuel Technikum tanulója. Beszélt a fotós múltjáról és ennek a munkához való kötődéséről.
„Először 13 éves koromban kezdtem telefonnal fotózni. Az általános iskolában indultam több fotósversenyen, megtetszett ez a lehetőség, több természetfotót is készítettem. Amikor jött ez a lehetőség én a csongrádi menhelyre gondoltam. Oda kimentem és egy félóra óra keretében fotóztam, próbáltam megismerni a kutyákat. Azt szerettem volna képekkel átadni, hogy milyen fajták, próbáltam az érzéseiket lefotózni.”
Az est folyamán még szó esett mindenkinek a házi kedvencéről, és a felelősségteljes állattartásról, az állatvédelemről. Sajnos sokszor előfordul, hogy az emberek felelőtlenül döntenek a házi kedvenc tartásáról. Ezek a kutyusok legtöbb esetben a menhelyen kötnek ki.
Zárszóként elhangzott, hogy minden örökbefogadott állattal kettőt mentenek meg, az egyik amit örökbe adnak, a más pedig aki bekerülhet az örökbe adott helyére.
A kiállítás megtekinthető az intézmény nyitva tartása alatt.
|