SZ : Szűcs Árpád (1933–2011) festőművész, restaurátor |
Szűcs Árpád (1933–2011) festőművész, restaurátor
Kisgyermekként a hegyes-völgyes Gömörben ismerkedett az élet csodáival. Elemi iskolás korának színtere a kies Hont és Bars, az Ipoly és a Garam szelíd világa.
A háború utáni kitelepítések során családjuk is átkényszerült a trianoni határon. Az Ipolyságon megkezdett gimnáziumi éveket Hódmezővásárhelyen folytatta és Pápán fejezte be 1951-ben.
A református gimnáziumi bizonyítvány és édesapja lelkészi munkája az időben nem bizonyultak jó ajánló levélnek az egyetemi felvételinél.
Érettségi után két évig dolgozott Sztálin városban, míg végre felvették a szegedi főiskola rajz-biológia szakára. Munkásságára egykori tanára, mestere Vinkler László, valamint felesége, Kováts Margit festőművész gyakorolt legnagyobb hatást. Jellegzetes, egyéni stílusú alkotásaiban kísérletet tett a fényélmények képi megfogalmazására.
Szegeden élt több mint fél évszázadot, két évtizedig tanított különböző iskolákban rajzot és művészettörténetet. Párhuzamosan a Móra Ferenc Múzeum művész-restaurátora volt.
Festményei először 1958-ban szerepeltek tárlaton, első önálló kiállítását Vinkler László nyitotta meg 1965-ban. Rendszeresen szerepelt munkáival itthon és külföldön egyaránt.
Alkotásairól így vélekedett: „Szeretném, ha képeimen egy-egy színfolt nem csipán odatett festék nyoma maradna, s a szerkezet sem öncélú konstrukció, hanem a redkeresés olyan eszköze, amely segít a lelket a fény felé fordítani.”
Egyéni Kiállításai Szentesen:
Tokácsli Galéria (2018. január 4 - 27.) Szűcs Árpád festőművész emlékkiállítása
Csoportos kiállítása Szentesen:
Tokácsli Galéria (2010. október 7-30.) Szűcs Árpád és Szűcs Édua kiállítása
SAJTÓFIGYELŐ:
2018-01-05. Egy pointillista fényélményei-Szentesi Mozaik NetÚjság
2018-01-05. Fényélmények a galériában-Hír 45 NetÚjság
2018-01-12. Az apa-hangú festmények-Szentesi Élet
|