2023-01-04. Értékes adománnyal gazdagodott a Koszta József Múzeum.
Tudósító: Lantos Imre (2023. január 04.)
A Szecessziós házban délelőtt 10 órakor Irsai Farkas László, a Koszta József Múzeum igazgatója, Móra József önkormányzati képviselő, Szabó Zoltán Ferenc polgármester, Szabó Dániel és Hergott Kristóf a Múzeum munkatársai tartottak sajtótájékoztatót. Varga Dudás Margit felajánlásaként, újra Szentesre került a Strandvendéglő egykori bárzongorája.
Irsai Farkas László, a Koszta József Múzeum igazgatója megköszönte a felajánlást és köszöntötte a megjeleteket.
Móra József önkormányzati képviselő, megköszönte mindenkinek a segítséget, aki részt vett ebben az akcióban.
„Helyi értékeinket meg kell becsülni, és azt a múltat ami Szentes városához tartozik. A Strandvendéglő 1932. szeptember 4-én nyílt meg, ott egész komoly társadalmi élet volt. Szentesen nem kellett messze menni olyan önjelölt művészekért akik a zongora játékukkal tudták szórakoztatni a közönséget. Szentesen a zongora játéknak nagy hagyománya volt, ez mutatja azt hogy két zeneszerző is származott Szántó Lajos és Balázs Árpád.”
Szabó Zoltán Ferenc, polgármester beszélt a régi szokásokról, a Strandvendéglői életről, élményekről, az ott elfogyasztott lila hagymás zsíros kenyér emlékeiről.
„Városi szempontból nagy szeretettel fogadunk mindent a mi egy kicsit a múltunk feltárásában, a múltunk visszaidézésében jó emlékeink megőrzésében, szerepet tud játszani. Úgy gondolom erre a klasszikus helyre, ahol anno volt itt is zongora játék, jó helyre került. (…) Kívánom azt, először is ennek a zongorának, hogy egy szép politúrozás után, kapjon egy gyönyörű fényt. És ha már egyszer zongora, és hagyománya van Szentesen is a zongora játéknak, akkor előbb utóbb a behangolás után azért szeretnénk zongora játékot is hallani rajta. (…) Ez a relikvia pedig visszahozza a múltat, és főleg az idősebbeknek, akik még ennek hallották a zongora játékát.”
A sajtótájékoztató zárásaként Szabó Dániel és Hergott Kristóf a Múzeum munkatársai A zongora jelenlegi állapotáról és a múzeumba kerüléséről adtak tájékoztatást.
Szabó Dániel „A szentesi Strandvendéglő bárzongorája egy barna, három lábú, Karl Hamburger márkájú zongora, melyet nagy valószínűséggel az 1800-as évek végén gyártottak Bécsben. Egykori funkcióját erősíti a rajta megfigyelhető pohártartó is, mely igen jellegzetes része ezeknek a zongoratípusoknak. Sajnos mára a zongora páncéltőkéje sérült. Ez a hangszermárka igen népszerű volt a 20. század környékén, számos adás-vétel tárgyát képezte ez a típus ebben az időszakban, melyet a korabeli újsághirdetések is tanúsítanak. Népszerűségét talán annak is köszönhette, hogy a korabeli zongorákhoz képest nem volt drága hangszer, így sok család megtehette, hogy szalonjukat egy ilyen hangszerrel ékesítsék. (...) A zongora, mint hangszer és mint bútor a 19-20. századi polgári réteg egyik fontos státusszimbóluma volt, hiszen az otthon ékességét jelentette egy ilyen hangszer. A korszakban a hölgyek egyik nagy erénye volt a hangszeren való játszás, ezek közül is kiemelkedő jelentőséggel bírt a zongorajáték. Számos család éppen ezért bármi áron igyekezett magánál tudni egy-egy példányt, melyet vagy vásárlás útján, vagy a kevésbé tehetős családok kölcsönzés útján szereztek be.”
Hergott Kristóf „A zongorát utolsó tulajdonosa nagyjából 30 évvel ezelőtt vette Bertus Pálnétól, a fábiánsebestyéni Kinizsi Tsz egykori elnökének feleségétől. Neki köszönhetően tudjuk, hogy ezen zongora az egykori Strandvendéglő zongorája volt, ezt utolsó tulajdonosa, Varga Dudás Margit is megerősített. (...) Az ő adományának köszönhetően került a szentesi Koszta József múzeum tulajdonába a zongora, így biztosítva lett a szentesi múlt egy darabkájának az ápolása és gondozása.”
|