2023-01-23. Fiatal fotósok kiállítása a múzeumban
Tudósító: Lantos Imre (2023. január 23.)
2023. január 22-én a Magyar Kultúra Napján nyílt meg a Koszta József Múzeumban a Nemzet és asszociáció - Neked mit jelent, hogy „Hí a haza” című kortárs fotóművészeti kiállítás, Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából. A tárlaton a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem hallgatói Kürtösi Marcell, Legát Franciska, Mucsi Ágota, Petri Csenge, Turi András és Vercse Hunor képei lettek kiállítva.
A megjelent vendégeket Irsai Farkas László, a Koszta József Múzeum igazgatója Köszöntötte. A díszvendégek bemutatása után bemutatta azokat a fiatalokat, azokat a művész hallgatókat, akiknek a mai nap történelmi pillanat az életükben, hiszen első lépésük a karrierjük útján.
A program fojtatásában Szabó Zoltán Ferenc, Szentes Város Polgármestere mondta el gondolatait a hazaszeretetről.
(részlet a beszédéből) „ Érdekes volt a felhívás a mai napra az a megfogalmazás, amellyel ez az időszaki kiállítás elindult, amely mottót megfogalmazott magának, hogy hí a haza. Neked mit jelent ez személy szerint, hogyan asszociál az ember, a nemzet fogalmáról. (…) Az emberek társas lények, maga a társaslényűség fogalma kimerül e abban hogy szeretjük a családunkat, gondoskodunk a hozzátartozóinkról? Kisebb nagyobb szervezetek és közösségek mindennapi gondjait feladatait segítjük e, ápoljuk e, hogy túl tudunk e ezen mutatni? Én úgy érzem, hogy nagyon sokan vagyunk akik kedvelnek és szeretnek és dolgoznak egy településért. Kedvelik szeretik azt a megyét amelyben élnek, elfogadják annak hagyományait, annak hagyomány őrzéseit, identitását, és ezzel együtt tudnak élni, egy közösséget tudnak vállalni.”
Beszélt még arról, hogy ő is több évig kint élt Angliában. Tanult tapasztalt de egy idő után hazavágyott. Tetszett neki a kiállításon, az egyénenként megélt pillanatképek.
A MOME munkáját Kudász Gábor Arion és Máté Gábor, a MOME Fotográfia alap- és mesterképzés szakvezetői mutatták be. A képzésen nagyon izgalmas munkák születnek meg a hallgatók által. Örültek annak hogy a hallgatók kiléphettek a rivalda fénybe. A képzésnek egyszerre nincsen sok hallgatója, törekszenek arra hogy a képzésen közös munkában vegyenek részt, közösségbe dolgozzanak. A szakmában figyelnek MOME munkájára, próbálnak irányvonalakat szabni, gondolatokat betenni ebbe a közösségbe. A hallgatók ezeket a különböző feladatokat, témákat, elmélyülve hozzák létre.
Dr. Povedák István, a MOME Elméleti Intézetének oktatója méltatta a hallgatókat.
(részlet a beszédből) „Amikor megnézik ezt a tárlatot látják majd azt, hogy ez egy nem egy könnyen befogadható kiállítás. Nem arról szól, hogy eljövünk és akkor megnézzük a turul madarat, ilyen meg olyan szögből beállítva, és nagyon érdekes naplementében, ez nem erről szól. Ez egy gondolkodós kiállítás, és a MOME fotószakos hallgatóinak is a képzésük egyik része az, hogy nemcsak egy OKJ-és technikai képzést kapnak, hanem mint egy művészeti, erőteljes gondolkodási, értelmezési folyamatban is benne vannak a képzésük három vagy öt éve alatt. „
A kiállítást Szabó István, Derekegyház Polgármestere nyitotta meg.
(részlet a beszédből) „Azt gondolom, hogy a hazaszeretet, ha „hí a haza” mint kérdés, igazából minden embernek ugyanazt kell, hogy jelentsen, és mégis egész másképp gondolkodunk róla. Egy kis faluban ahol zártabb a közösség, nem jellemző, sem a politika, sem a nagy zászló lobogtatás mégis ragaszkodunk ahhoz a földhöz, ahhoz a területhez, ahol születtünk, ahol felnőttünk, ahol a szeretteink és barátaink vannak, ahol munkahelyünk és földünk van. Talán a legnagyobb és legfontosabb ez a kapcsolat, hiszen a szülőföldnek a gravitációja az ami a lelket hazahúzza, és ott tartja, abban a kis közösségben ahova tartozunk, és minél nyitottabb egy ember annál jobban tud egy közösséget tágítani, járást, megyét, országot. Amikor dobogóra áll egy sportolónk vagy csapatunk vagy bármilyen művészünk, aki a nemzeti közösségek között elér valamilyen címet és a magyar himnuszt meghaljunk akkor szerintem mindannyiunknak egyformán kicsordul a könnye, libabőrös lesz a keze, és elérzékenyülünk. (…) Ilyen kiállításokra elkel hozni a gyerekeket, elkel nekik mesélni, hogy miről szól, hiszen ez elgondoltató, de azok a gondolatok amit tanár úr is elmondott ott vannak benne a képekbe. Ezeket elkel mondani, hogy megértsék, és utána át tudják adni az ő gyerekeiknek is. Azt gondolom, hogy ezek az érzések benne van mindannyiunkba, és nem is szabad, hogy elfelejtsük és elfelejtessék velünk.”
Pesti Sarolta a Koszta József Múzeum munkatársa, ismertette a jelenlévőkkel a kiállításhoz kapcsolódó múzeumpedagógiai terveket.
A megnyitó után pódiumbeszélgetés volt a kiállítás szereplőivel. A diákok meséltek a képeik mögötti gondolataikról, és az alkotás folyamatáról.
A kiállítás 2023. június 11-ig látogatható a Koszta József Múzeumban.
|